DC4535 / DC9060 / DC1590
AUTOMATIC DIE CUTTING MACHINE

| Processing area(mm): | 450*350 / 900*600 / 1500x900 mm |
| Cutting Depth: | 0.03 ~ 1 mm |
| Cutting Speed(Max): | 600 mm/s |
| Cutting Force(Max): | 600gf/5.8N,sub-divided into 8 levels |
| Cutting force Setup: | Adjustable in every 1gf |
| Letter Size(Min): | 1*1mm |
| Driver: | Servo motor |
| Port in Standard: | USB, RS-232 |
| File Format: | HP-GL, PLT |
| Number of Tool Holder | one blade holder,one drawing pen holder |
| Power Input | 110-220v AC,50-60Hz |
| Power Consumption | 620w |
| IOS | Win10/8/7/XP |
| CAM Software | Singworkpro |
| Method to Fix Material | Vacuum table and or Adhesive mat |
| AAS | GARMS |

