DC1610-AF / DC1625-AF
DIGITAL KNIFE CUTTING MACHINE

1. Materials / 可切割的材料
Fur(sheep shearing) , PU leather, Imitation leather. / 毛皮(剪羊毛)、PU皮、仿皮。
Oxford cloth, Canvas, Blended fabric, Sofa fabrics, Carpet fabric. / 牛津布,帆布,混纺布,沙发布,地毯布
Knitted fabric, Woven fabric, Coated fabric, Sponge, Cotton linen, Bags. / 针织,梭织,印刷布料,海绵,箱包
KT Board, Corrugates board, PP paper, Sticker,Fibres,Vinyl, acrylic,MDF,PVC foam board, paper,etc. / KT板,瓦楞纸板,PP纸,贴纸,纤维,乙烯基,丙烯酸,MDF,PVC发泡板,纸张
2. Industries / 可应用的行业
Packaging industry, Advertising industry, Textile & garment industry,Car interior, cloth sofa, carpet mat, shoes, and other industries.
可广泛适用于包装、广告、服装、汽车内饰、布艺沙发、汽车脚垫、制鞋等多个行业。
3. No burning edge, No yellow edge, No bad smells after cutting, which is achieving envronmental-friendly.
彻底告别切边烧焦、发黄,满足客户的高档切割要求。环保型切割,无异味。
4. Specification
| Model: | DC1610-AF / DC1625-AF |
| Cutting area: | 1600*1000 / 1600*2500 mm |
| Cutting speed: | 0~1500 mm/s
|
| Cutting thickness: | 0.1~50mm (According to different material) |
Cutting tool
(Optional suit different materials): | 1.Electronic oscillating knife: it can cut KT board / corrugated board / soft glass / hard material. 2.V-cut tool : it can cut corrugated board / honeycomb board / grey paper . 3.Drag tool : it can cut thin material like photo paper, coiled material ,etc. 4.Kiss-cut tool : it can cut Vinyl / car stickers / Kraft paper. 5.Creasing tool 6.Wheel-cut tool : it can cut cloth / fiber / leather / textile. 7.Router: it can cut acrylic / nometal hard material / wood / PVC foam board / aluminum composite panel. |
| Fixing mathod: | Vacuum system (with counter-blower) |
| Cutting / Repeat Trecision: | ±0.1mm / ±0.05mm |
| Worktable: | Conveyor Table (Auto material feeding), Suit for rolling material |
| Data transfer mode: | USB data cable to computer , USB flash disk, Ethernet Port |
| Support file: | DXF,PLT,AI,DSB,SVG,NC,DST |
| Compatible Software: | CorelDraw , AutoCAD , Photoshop |
| Air Pump: | 220V (380V option), 7.5 kw / 4.4kw |
| Driving System: | Import MITSUBISHI Servo Motor、PMI Straight rail |
| Power supply: | AC 220V±10%, 50 / 60Hz |
| working Environment: | Temperature:5~35℃. Humidity:35~75%(No condensate water) |
*1 in=25.4 mm * Different sizes can be made accordingly.
5. Sample show
