GC1325 / GC1625 / GC1630
LARGE SIZE LASER ENGRAVING & CUTTING MACHINE
Keywords:
High quality Factory hot sale with competitive price, working area 1300*2500mm / 4*8ft Big size bed / Large format, 1325 CNC CO2 Laser cutting engraving machine with Ruida controller FOR Acrylic / wood / MDF / Cardboard / Plastic / Rubber / PVC / Foam / Fabric / Cloth / Leather , 80w 100w 130w 150w

1. Materials / 可切割的材料
Acrylic,crystal, PVC plate,ABS board, double color board, plastic,wood products, bamboo, MDF, garment, leather, paper,rubber, EVA foam,etc.
2. Industries / 可应用的行业
Mould industry (construction mould, aviation and navigation mould, wooden mould), advertising, decoration, arts and crafts,electronics, electric appliances, etc.
3. Sample Show

4. Specification
| MODEL | GC1325 / GC1625 / GC1630 |
| Cutting area: | 1300*2500 / 1600*2500 / 1600*3000 mm |
| Laser Power: | 60W / 80W / 100W / 130W / 150W (Optional), CO2 Glass tube |
| Data transfer mode: | USB data cable to computer; USB flash disk |
| Support file: | AI,PLT,DXF,BMP,DST, etc |
| Compatible Software: | CorelDraw , AutoCAD , Photoshop |
| Cooling method: | Industry Water Chiller,CW3000, CW5000, CW5200 |
| location precision: | <0.01mm |
| Power supply: | AC 220V±10%, 50 / 60Hz 10AMax |
| working Environment: | Temperature:0~35℃. Humidity:30~80%(No condensate water) |
*1 in=25.4mm * Different sizes can be made accordingly.
