D1390 / D1610 / D1810
DUAL-HEADS LASER CUTTING & ENGRAVING MACHINE
Keywords:
2019 New design, China Factory / Professional China Manufacturer CE certificate, 1610D / 1810D / 1390D / 1325D / 1625D Double heads, Laser CO2 Laser cutting machine / Laser CO2 Laser engreving machine / CO2 Cnc Laser cutter for Cloth Fabric Towel Garments,Textile, Leather shoes upper,Paper, Jeans, Knitted, Woven, Acrylic ,Rubber,Plasic, MDF, plywood ,Wood, glass, Toy / Hats / Football / Bag 60W 80W 100W 120W 130W 150W, High speed

1. Materials / 可切割的材料
Garment,leather,paper,acrylic,crystal, PVC plate, plastic,wood products,bamboo,rubber, etc.
2. Industries / 可应用的行业
Garment,leather,cloth toys,embroidery patch cutting,mould,arts and crafts,advertising,decoration,packaging print,etc.

3. Features / 机器的优点
Double laser heads could work at same time,double improve the work efficiency.
It has stable and reliable digitalized control system, human-friendly operating panel,stable motion drive system with superior performance,high precision moving rails, all these make machines the features of high efficiency,energy conservation,stability and convenience during working.
4. Specification / 机器参数
| MODEL: | D1390 / D1610 / D1810
|
Cutting area:
| 1300x900 / 1600x1000 / 1800*1000mm |
| Laser Power: | 60W / 80W / 100W / 130W / 150W (Optional) |
| Data transfer mode: | USB data cable to computer; USB flash disk |
| Support file: | AI,PLT,DXF,BMP,DST, etc |
| Compatible Software: | CorelDraw , AutoCAD , Photoshop |
| Cooling method: | Industry Water Chiller, CW3000, CW5000, CW5200 |
| location precision: | <0.01mm |
| Power supply: | AC 220V±10%, 50 / 60Hz 10AMax |
| working Environment: | Temperature:0~35℃. Humidity:30~80%(No condensate water) |
*1in=25.4mm * Different sizes can be made accordingly.