CCD960 / CCD1080 / CCD1390 / CCD1610
CCD CAMERA POSITION LASER CUTTING MACHINE
Keywords:
High Precision Ruida CCD camera pick-up positioning / Automatic Locating / catch complex picture / ccd Camera scanning , 9060CCD / 1080CCD / 1390CCD / 1610CCD/1810CCD, CO2 laser cutter / CNC CO2 laser cutting machine / grabadora laser Machine FOR photo frame / Fabric Cloth Label / Clothing / Wedding card /Computerized Embroidery Fabric / name tags / Trademark / Brand / Logo / Label / Applique / leather chairs with CE,60W 80W 100W 120W 130W 150W, High speed

1. Materials / 可切割的材料
Garment and shoes-marking, advertisement , art and crafts , cloth toy, shoes, leather, toys, moder, building upholster, computerized embroidery and clipping , packaging and paper industry.
2. Industries / 可应用的行业
Embroidery emblem, label, logo for garment and shoes, digital printing and UV priniting material, etc.
3. Features / 机器特点
a. Fully automatic camera scanning and positioning system:
The pattern is taken into the computer through the vision system. After computer processing, the device automatically search for the material and accurately position the pattern for cutting, avoiding the user to be tired of operating due to inaccurate manual positioning.
b. Cutting path optimization function:
Optimized cutting sequence, saving an average of 10%-20% of working time compared to software design without path optimization.
c. Break point memory function.
Even if power cuts during machine working, when resume working, it continues cutting from the break point and connects well, which ensures expensive material will not be damaged and wasted.

4. Specifications:
| MODEL | CCD960 / CCD1080 / CCD1390 / CCD1610 |
Cutting area:
| 900*600 / 1000*800 / 1300x900 / 1600x1000 mm |
| Laser Power: | 60W / 80W / 100W / 130W / 150W (Optional) |
| Data transfer mode: | USB data cable to computer; USB flash disk |
| Support file: | AI,PLT,DXF,BMP,DST, etc |
| Compatible Software: | CorelDraw , AutoCAD , Photoshop |
| Cooling method: | Industry Water Chiller,CW3000, CW5000, CW5200 |
| location precision: | <0.01mm |
| Power supply: | AC 220V±10%, 50 / 60Hz 10AMax |
| working Environment: | Temperature:0~35℃. Humidity:30~80%(No condensate water) |
*1in=25.4mm * Different sizes can be made accordingly.
