CM10 / CM30 / CM60
CO2 GALVO LASER MARKING MACHINE
Keywords:
High precision,Small Portable CO2 plastic Laser marking machine, rubbery 10W 30W 60W, popuar for non metal Cloth Wood Wooden Crafts ,Denim, Acrylic, Rubber, Leather, Coconut, Egg, Eyeglass, wedding card

Optional:
Air vaccum Device
To absorb the air while marking material
Rotary Device
Convenient for marking round material

| Marking area(mm): | 100x100 / 200*200 / 300*300mm |
| Laser Power: | 10W / 30W / 60W. |
| Laser source lifetime: | ﹥100,000 hours |
| Marking speed: | ≤7000 mm/s |
| Data transfer mode: | USB flash disk |
| Support file: | AI,PLT,DXF,BMP,DST, etc |
| Compatible Software: | CorelDraw , AutoCAD , Photoshop |
| Cooling method: | Air Cooling |
| Marking linear width: | 0.01-0.1 mm |
| Marking depth: | <1mm(depending on the material) |
| Power supply: | AC 220V±10%, 50 / 60Hz 10AMax |
| working Environment: | Temperature:0~35℃. Humidity:5~85%(No condensate water) |
Product Features :
1. High reliability, long continuous operation time, clear and complete printing .
2. Supported by rich software, enable to collect and manufacture various labels, non-contact processing
3. Ensure original precision of the surface of work piece to the maximum limit.
4. Suitable for engraving on various materials, long time preserve, simple installation and convenient maintenance.
Applied Field:
Widely used in leather, food, beverage, cloth, electronic, meter, communication instruments, package and other industries, can be combined with streamline for online marking.
Suitable for wood,paper,leather,cloth,plexiglass,epoxy,acrylic,unsaturated polyester resin and other non-metal materials.
Sample Show:
