MF20 / MF30 / MF50
Meltal Material Fiber Laser Marking Machine
Keywords:
2 Years warranty. 20W 30W High Precision Portable Fiber laser marking machine / fiber laser engraver/laser marker for Metal stainless steel aluminum coppe / Plastic / Tag / Key chains / Pen, with EZCAD control

1. Materials / 可切割的材料
Common metal (iron, copper, aluminum, zinc etc), Special metal (gold, silver, titanium etc), Special surface treatment (plating, phosphating, anodizing of aluminum), Metal oxide, ABS material
?
2. Industries / 可应用的行业
Less power consumption, less than 500W. Small size, air-cooled , easy to carry and transport.
Adopts advanced digital high speed scanning galvanometer, quick speed without deviation, small volume, good stability, and performance reached the international advanced level.
3. Features / 机器的优点
a.Small size and light weight, convenient to move.
b.Fast Speed with Good scanning galvanometer.
c.Superior Laser Beam: no need to adjust the laser optical path.
d.No Consumables parts.
4. Specification
| MODEL | MF 20 / MF 30 / MF 50 |
| Working area: | 100x100 / 200*200mm / 300*300mm |
| Fiber Power: | 20W / 30W / 50W |
| Life module life: | ﹥100,000 hours |
| Marking speed: | 7000~12000 mm/s |
| Support file: | AI,PLT,DXF,BMP,DST, etc |
| Compatible Software: | CorelDraw , AutoCAD , Photoshop |
| Cooling method: | Air Cooling |
| Repetition precision: | ±0.01mm |
| Power supply: | AC 220V±10%, 50 / 60Hz 10AMax |
| working Environment: | Temperature:0~35℃. Humidity:5~85%(No condensate water) |
